Chcesz uniknąć raka jelita grubego? Jedz więcej tych produktów
Naukowcy zidentyfikowali potencjał metabolitu flawonoidowego w zapobieganiu rakowi jelita grubego. Ten związek występuje w owocach i warzywach, takich jak jeżyny, jagody, czerwone winogrona, jabłka, czerwona cebula, brokuły, granaty, truskawki, morele, czerwona kapusta i skórki fioletowego bakłażana, a także czekolada i herbata.
Od aspiryny do owoców
Profesor Jayarama Gunaje i jego zespół z South Dakota State University w Brookings początkowo badali aspirynę jako sposób zapobiegania rakowi. Podczas dochodzenia odkryli nowe szczegóły na temat flawonoidów i sposobów zapobiegania rakowi jelita grubego. Niedawno opublikowali swoje odkrycia w czasopiśmie Cancers.
Poprzednie badania wykazały, że flawonoidy, naturalne związki w owocach i warzywach, hamują raka, ale nikt nie wiedział, co czyni je skutecznymi. „Nasze laboratorium pracuje nad mechanizmem zapobiegania nowotworom z użyciem aspiryny (kwasu acetylosalicylowego), leku powszechnie stosowanego w domach, o którym od ponad dekady wiadomo, że zmniejsza występowanie raka jelita grubego” – wyjaśnił Gunaje. „Badając to zjawisko, prowadziliśmy eksperymenty dotyczące roli metabolitów aspiryny i innych pochodnych kwasu salicylowego pod względem ich zdolności do hamowania wzrostu komórek rakowych”.
Zespół odkrył, że kwas 2,4,6-trihydroksybenzoesowy (2,4,6-THBA), związek powstający w wyniku rozkładu flawonoidów przez bakterie jelitowe, hamuje enzymy uczestniczące w podziale komórek. Gunaje dodał, że 2,4,6-THBA występuje również w niewielkich ilościach w czerwonym winie, być może z powodu degradacji związków flawonoidowych w winogronach podczas procesu fermentacji. „Tak więc wstępne badania aspiryny doprowadziły do badań związków flawonoidowych”.
Droga do nowych metod leczenia?
„Mamy tak wiele metod leczenia raka, ale prawie żadnych, aby mu zapobiec” – mówi Gunaje. „Rak nie ustępuje, dlatego musimy znaleźć sposoby, aby mu zapobiegać. Dlatego jesteśmy podekscytowani odkryciem 2,4,6-THBA jako inhibitora wzrostu komórek rakowych”.
Kiedy naukowcy udokumentowali, że 2,4,6-THBA, pochodna kwasu salicylowego w aspirynie, może hamować wzrost komórek rakowych, postanowili poszukać naturalnych źródeł tego związku zapobiegającego rakowi, który doprowadził ich do flawonoidów. Ich teoria głosiła, że to rozkład flawonoidów, a nie związków macierzystych, zmniejsza ryzyko raka jelita grubego. „Jednak wyniki te nie zostały potwierdzone w modelach zwierzęcych, co stanowi ograniczenie badania” – wyjaśnił Gunaje.
Niemniej naukowcy utrzymują, że konieczne bęędzie wykazanie skuteczności 2,4,6-THBA jako inhibitora komórek rakowych. „Uważamy, że ten związek może być stosowany jako lek zapobiegający nowotworom, chociaż należy przeprowadzić więcej badań (w tym testy na modelach zwierzęcych i próby kliniczne)” – powiedział naukowiec.
„Mikroflora jelitowa przyczynia się do degradacji flawonoidów w jelicie. Jesteśmy w trakcie identyfikacji określonych gatunków bakterii, które mogą wytwarzać 2,4,6-THBA. Bakterie te można następnie wykorzystać jako probiotyk wraz z suplementami flawonoidowymi (już dostępnymi na rynku) w profilaktyce raka” – poinformował i powtórzył znaczenie owoców i warzyw (ze składnikami flawonoidowymi) jako integralnej części diety.